info@emirmuhendislik.org    
Ulaştırma Yapıları / SHEREMETYEVO HAVALİMANI (Moskova Rusya)

YATIRIMCI:RAM-ENKA CONSORTIUM
PROJE YÖNETİM:SERAK ONAT - MURAT DURAN
MİMARİ:İNAŞ MİMARLIK A.Ş.
GENEL YÜKLENİM:ENKA A.Ş.
TOPLAM İNŞAAT ALANI:250.000 m²
Sheremetyevo Uluslararası Havalimanı, Rusya Federasyonu'nun en büyük uluslararası havalimanıdır. Sheremetyevo Havalimanı'nın sahibi OAO “Aeroflot - Rusya Havayolları”dır ve Sheremetyevo bu şirket için üs havalimanıdır.Şu anda havalimanı,yurtiçi ve yurtdışı yolcularına hizmet sağlamak için iki terminale sahiptir;saatte 650 yolcu kapasiteli Sheremetyevo1 ve saatte 2.100 yolcu kapasiteli Sheremetyevo2 terminalleri.Yeni 3.Terminalin, geliş ve gidiş olarak saatte 3.800 yolcu taşıma kapasitesi ve saatte geliş veya gidiş olarak 2.500 yolcu kapasitesi olacaktır.
Sheremetyevo Havalimanı 3.Terminal'in inşaatının tüm mimari çizimleri Enka Tasarım Departmanı tarafından hazırlanmıştır.Terminal binasından ayrı olarak tamamlanacak olan ana iş kalemleri,350.000 m² ‘lik apron alanı,2.800 araç için çok katlı otopark binası,kontrol kulesi,üst geçitler ve köprüler,çeşitli araba ve otobüs parkları,su arıtma tesisi ve su temin hatları,MV anahtar odası,kazan dairesi gibi harici tesislerdir.
Terminal binası,altı katlı,zemin kat alanı 48.000 m² ve toplam inşaat alanı 168.000 m² olan betonarme bir binadır.Terminal binasının yüksekliği 38,5 m’dir ve çatı,çapı 60 m olan çelik bir kubbeye sahiptir. Binanın cephesi alüminyum kaplıdır.
Bu projeye ait bütün betonarme imalatlar tarafımızdan projelendirilmiştir.Tesis 2009 yılı Ağustos ayında tamamlanmıştır.